W senacie odbyło się spotkanie senatorów z przedsiębiorcami. Głównym tematem była sytuacja podatników i przedsiębiorców. Jednym z prelegentów był Adam Niedziółka, Prezes ADN, Przewodniczący Komitetu ds. podatków przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Hybrydowe posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw zatytułowane było „ROK 2022 – Chaos podatkowy, a sytuacja podatników i przedsiębiorców”. Spotkanie senatorów z organizacjami zrzeszających przedsiębiorców miało na celu omówienie dotychczasowego działania reformy podatkowej Polski Ład oraz proponowanych do projektu zmian i nowelizacji. Posiedzenie było podzielone na dwie części. W pierwszej omówiono skomplikowane zasady opodatkowania dochodu i składki zdrowotnej. Druga dotyczyła systemu ubezpieczeń społecznych po Polskim Ładzie.
Adam Niedziółka zwrócił uwagę na to, aby wycofać się z podatku minimalnego dla przedsiębiorców. Jak mówił początkowo miał on być wprowadzony w związku z opodatkowaniem międzynarodowych koncernów, jednak jest on niekorzystny dla rzeszy niskomarżowych polskich przedsiębiorstw, szczególnie w obecnej sytuacji popandemicznej oraz wojny na Ukrainie. Płacenie podatków w przypadku wystąpienia strat lub minimalnych zysków może doprowadzić do bankructwa. Oczywistym jest, że należy opodatkować wielkie międzynarodowe koncerny, które nie płacą podatków w Polsce, ale jak widzimy podatek minimalny nie jest receptą na to.
Reforma podatkowa Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Doczekała się ona już licznych nowelizacji i zmian. W marcu zostały zapowiedziane kolejne zmiany w ustawie, które mają wejść w życie od 1 lipca 2022. Wedle wstępnych założeń projektu rząd planuje m.in. obniżenie podatku PIT do 12% dla osób rozliczających się według skali podatkowej oraz likwidacje „ulgi dla klasy średniej oraz abolicji podatkowej a także wprowadzić rekompensatę dla samorządów z utraconych wpływów z PIT.
Udostępnij w sieci